пʼятниця, 26 грудня 2014 р.

Узагальнення знань із теми "Хімічні реакції" (9 клас)

Мета:
Навчальна: узагальнити і систематизувати знання учнів про хімічні реакції; розвивати вміння розрізняти реакції різних типів; робити розрахунки за термохімічними рівняннями; складати рівняння окисно-відновних реакційна основі електронного балансу; визначати процеси окиснення і відновлення; робити висновки про вплив різних чинників на швидкість хімічних реакцій.

Розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення;
Виховна: формувати соціальну, полікультурну, комунікативну компетентнтності.
Обладнання: дидактичні картки, таблиця розчинності.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Методи: словесні, частково-пошукові, інтерактивні вправи.
ХІД УРОКУ
1.     Організаційний етап

« Силу розуму надають вправи,  а не спокій» - ці слова і будуть епіграфом нашого уроку.

2.     Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
Перетворення одних речовин на інші постійно відбуваються в природі.
Без них неможливий розвиток живих організмів. Різноманітні реакції здійснюють на заводах.
Хімічні реакції можуть відбуватися повільно або миттєво, за звичайних
умов або при нагріванні, з добавлянням каталізатора чи без нього. Вони
можуть супроводжуватися різними зовнішніми ефектами - утворенням
осаду або газу, зміною кольору, виділенням теплоти  тощо.
Мета нашого уроку – повторити, узагальнити та систематизувати знання з теми «Хімічні реакції»
Завдання:
-         Удосконалити  вміння розрізняти реакції різних типів;
-         Робити розрахунки за термохімічними рівняннями;
-         Складати рівняння окисно-відновних реакцій на основі електронного балансу;
-         Робити висновки про вплив різних чинників на швидкість реакцій.

3.     Актуалізація опорних знань
У вас на партах завдання, які ви будете виконувати.
Спочатку пригадаємо основні поняття.
Вправа « Так чи ні» ( + або - ) ( парами по черзі)
1.     Хімічна реакція – процес, під час якого одна речовина перетворюється на інші відмінні за  складом. +
2.     Речовини, які утворюються внаслідок реакції називають вихідними речовинами. -
3.     Відновлення – це процес віддавання електронів. -
4.     При відновленні ступінь окиснення елемента зменшується. +
5.     Тепловий ефект реакції – це кількість теплоти, що виділяється чи поглинається під час хімічної реакції. +
6.     Тепловий ефект вимірюється в Дж або в кДж +
7.     Хімічні рівняння, в яких зазначаються ступені окиснення елементів, називаються термохімічними. –
8.     Швидкість реакції – це зміна концентрації речовин за одиницю часу. +
9.     Каталізатори – це речовини, що прискорюють хімічну реакцію. +
10.            Усі реакції йонного обміну, що супроводжуються утворенням осаду, газу або води, належать до необоротних. +

4.     Узагальнення та систематизація знань
Щоб упорядкувати хімічні реакції, здійснимо їх класифікацію за певними ознаками і властивостями на окремі типи.
Інтерактивні вправи
1.     ШИФРОГРАМА
Якоб Хендрик _____________________
(1852-1911)
В ній зашифровано прізвище голландського фізика і  хіміка, який запропонував класифікацію хімічних реакцій, вивів правило залежності  швидкості реакції від температури і був першим ученим, який одержав Нобелівську премію в галузі хімії (1901 р.).
Рівняння реакції
Типи хімічних реакцій
Сполучення
Розклад
Заміщення
Обмін
Mg+2HCl→MgCl2 +H2
М
Н
В
О
2Ca + O2 →2CaO
А
Г
Р
С
NaCl + AgNO3→NaNO3+AgCl
Т
У
Ш
Н
2Fe(OH)3Fe2O3+3H2O
А
Т
Б
В
H2 SO4 + BaCl2BaSO4+2HCl
З
Д
Є
Г
2H2 + O2 2H2O
О
Д
Ж
Ч
Na2 CO3+ 2HCl2NaCl+H2 O+CO2
З
І
Л
Ф
2HgО→2Hg + O2
Ю
Ф
Я
Х

За якою ознакою ви класифікували наведені хімічні реакції? ( за кількістю і складом реагентів та продуктів реакції)
Які ще ознаки вам відомі для класифікації ?( за напрямком перебігу хімічної реакції; за зміною ступенів окиснення атомів; за тепловим ефектом)

2.     АСОРТІ
Є асорті карток із визначенням типів реакцій. Ваше завдання: назвати тип реакції та записати назви до схеми класифікації реакцій.
 















Реакція, внаслідок якої із двох і більше речовин утворюється одна –
Реакція, внаслідок якої із однієї складної речовини утворюється дві і більше речовин –
Реакція між складною і простою речовинами, внаслідок якої атоми простої речовини заміщують атоми у складній речовині –
Реакція між двома складними речовинами, під час якої речовини обмінюються своїми складовими частинами –
Реакції, що відбувається в одному напрямі і закінчуються повним перетворенням реагентів на продукти реакції –
Реакції, що за однакових умов відбуваються в протилежних напрямках –
Реакції, які відбуваються зі зміною ступенів окиснення атомів –
Реакції, що відбуваються без зміни ступенів окиснення –
Реакції, що відбуваються з поглинанням теплоти –
Реакції, що відбуваються з виділенням теплоти –

3.     «ЧУЖИЙ СЕРЕД СВОЇХ»
Знайти  «чужого» - хімічну реакцію, яка не відповідає класифікації за певною ознакою.
1)    «Чужий» - необоротна реакція, яка відбувається у водному розчині між такими речовинами:
А) натрій сульфатом і калій гідроксидом;
Б) барій хлоридом і сульфатною кислотою;
В) натрій нітратом і ферум(ІІІ) хлоридом;
Г) калій хлоридом і купрум(ІІ) нітратом.

2) «Чужий» - _____________реакція:
А) 4P + 5O2 = 2P2O5;  ∆Н= - 3010 кДж
Б) 2NO + О2 =  2NO2;  ∆Н= - 112,9 кДж
В) N2 + О2 = 2NO;  ∆Н= + 181  кДж
Г) 2Н2 + О2 = 2Н2О;   ∆Н= - 484 кДж

3) «Чужий» - окисно-відновна  реакція:
А) ВаО + Н2О = Ва(ОН)2
Б) МgО + SO2 = MgSO4
В) 2SO2 + O2 = 2SO3
Г) CaO + CO2 = CaCO3


4.     РОЗКАЖИ МОЮ ІСТОРІЮ
Наведені хімічні реакції класифікуйте за всіма класифікаційними ознаками:
1)    C2H4 + H2  ↔ C2H6 ;   ∆H < 0
2)    2Al + Fe2O3 → Al2O3 + 2Fe ;   ∆H < 0
3)    CaCO3   CaO + CO2 ;   ∆H > 0
4)    KOH + H2SO4 →  K2SO4 + H2O;    ∆H > 0

5.     РОЗРАХУНКОВА
Варіант 1. Укажіть кількість теплоти, що виділиться чи поглинеться, якщо спалити 0,1 моль сірки. Термохімічне рівняння реакції горіння сірки:                       S + 02 = S02; ∆Н = -297 кДж
А виділиться 29,7 кДж теплоти         
Б поглинеться 29,7 кДж теплоти      
В виділиться 2,97 кДж теплоти
Г поглинеться 2,97 кДж теплоти
Д поглинеться 2970 кДж теплоти

Варіант 2. Обчисліть і вкажіть кількість речовини кальцій гідроксиду, яка утвориться за рівнянням реакції:
СаО + Н2О = Са(ОН)2; ∆Н = -65 кДж,  якщо виділилось 325 кДж теплоти
А 0,5 моль;   Б 5 моль;   В 2 моль;   Г 10 моль;   Д 4моль

6.     ЗНАЙДИ ПОМИЛКУ
1.     Окисник - речовина, яка віддає електрони і при цьому окиснюється
2.     Ступені окиснення Сульфуру відповідно послідовності сполук
 H2 S, S, SO2 , SO3 :      -2, +1, +4, +6
3.        У  реакції  Zn + HClZnCl2 + H       цинк відновлюється
4.     K2 Cr2 O7 +14HCl → 2CrCl3 +2KCl  +6Cl2 + 7H2 O

7.     ХТО ШВИДШЕ
Складіть електронний баланс і вкажіть загальну суму коефіцієнтів
      вихідних речовин реакції, схема якої:

5.     Підсумки уроку



Немає коментарів:

Дописати коментар