вівторок, 13 січня 2015 р.

Урок "Амінокислоти. Склад, будова молекул. Ізомерія. Номенклатура" ( 11 кл. Профільний рівень )

МЕТА:
навчальна: з’ясувати склад та будову молекул амінокислот як гетерофункціональних сполук, розглянути їх номенклатуру, ізомерію та класифікацію, ознайомитися із їх поширенням;

розвивальна: розвивати вміння логічно мислити, аналізувати, робити висновки;
виховна: формувати інтерес до вивчення хімії.
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.
ФОРМИ  РОБОТИ: фронтальна, індивідуальна, робота в парах.
МЕТОДИ НАВЧАННЯ: словесні, пояснювально-ілюстративні, репродуктивні, частково-пошукові, практичні, інтерактивні.
ОБЛАДНАННЯ: довідники, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЧАТКУ УРОКУ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
В 1820 р. французький хімік Анрі Браконно у результаті тривалого нагрівання шкіри, хрящів і сухожиль тварин  з розчином сульфатної кислоти отримав деяку кількість білих кристалів солодкого смаку.
 Який тип реакції протікав при цьому? ( Найімовірніше  гідроліз)
Вчений назвав речовину глікоколл. Пригадайте однокореневі хімічні терміни - гліцерол, глюкоза, глікоген. Всі ці слова походять від грецького прикметника glykyc - солодкий. В даний час це слово трансформувалося в гліцин.
Довгий час глікоколл вважався родичем вуглеводів, поки в 1838 році голландський хімік Г. Мульдер не виявив у його складі Нітроген. Ще через шість років Е. Хорсфорд встановив формулу речовини C2H5O2N, а речовину названо амінооцтовою кислотою і віднесено до класу амінокислот.
(Запис теми уроку).
Проаналізуємо назву класу. Наявність яких функціональних груп позначено в назві?
Наявність аміногрупи і карбоксильної групи.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
На уроках біології ви вже вивчали амінокислоти. Тому питання цього етапу уроку активізують ті знання, які вже є.
Бесіда
1.     Мономерами яких органічних полімерів є амінокислоти?
2.     Які елементи входять до складу амінокислот?
3.     Яким шляхом організм людини одержує амінокислоти?
4.     Скільки амінокислот входять до складу білків усіх живих організмів?
5.     У яких біологічних процесах беруть участь амінокислоти?
6.     Згадаємо необхідні для нас сьогодні знання про будову і властивості аміногрупи і карбоксильної групи.
Аміногрупа надає речовинам основних властивостей, оскільки Нітроген має вільну пару електронів і здатний приєднувати йон Гідрогену.
Карбоксильна група надає речовинам кислотних властивостей, оскільки здатна відщеплювати йон Гідрогену через зміщення електронної густини π-зв'язку до сильно електронегативного карбонільного Оксигену.
Отже, нам належить вивчити біфункціональні сполуки, які проявляють основні і кислотні властивості.
-         Як ми називаємо хімічний характер таких з'єднань? ( Амфотерним ).
IV. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
На сьогоднішньому уроці ми дамо визначення амінокислот як гетерофункціональних сполук; розглянемо класифікацію амінокислот; з’ясуємо ізомерію та номенклатуру амінокислот.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Склад і будова молекул амінокислот
- Сформулюйте визначення класу амінокислоти. ( Амінокислоти-це органічні сполуки, що містять карбоксильну –СООН та аміногрупу –NН2).
- Формула найпростішої амінокислоти - амінооцтової (аміноетанової) кислоти:



Молекули амінокислот у розчинах існують у вигляді біполярних йонів (цвіттер-йонів). Біполярний йон — це своєрідна внутрішньомолекулярна сіль, яка утворюється внаслідок переходу протона (Н+) від карбоксильної до аміногрупи. Ось чому індикатор фіксує нейтральне середовище в розчинах нейтральних амінокислот.
                           H2N-CH2-COOH ↔ H3N+-CH2-COO--
Серед амінокислот є такі, що містять дві карбоксильні або дві аміногрупи, ароматичні радикали, гідроксильні й сульфуровмісні групи.
Серед 20 білкових амінокислот є одна – пролін, у якої замість аміногрупи - NH2 міститься іміногрупа =NH, тож її називають імінокислотою.
2. Ізомерія і номенклатура
Номенклатура найпростіших ациклічних амінокислот, які мають по одній карбоксиль­ній та аміногрупі, допускає використання як систематичних, так і тривіальних назв з позначен­ням локантів буквами грецького алфавіту α, β, γ, δ, ε тощо. Слід мати на увазі, що при цьому пе­релік локантів починають з найближчого до карбоксильної групи атома Карбону:
                         γ СН3 - β СН2 - α СН(NH2)-СООН              
2-амінобутанова кислота          або                α -аміномасляна кислота

Найбільше значення мають α –амінокислоти, оскільки інші амінокислоти в живих організмах не зустрічаються. Їх загальна формула має такий вигляд:     




-Які види ізомерії, на вашу думку, характерні для цих сполук? (ізомерія карбонового скелета, ізомерія положення функціональної групи)
Усі  α -амінокислоти (крім найпростішого гліцину) мають асиметричний атом Карбону, тому їм, як і багатьом іншим органічним речовинам, властива оптична ізомерія. Оптично активні речовини зустрічаються у вигляді пар антиподів-ізомерів, фізичні та хімічні властивості яких однакові, за винятком одного - здатності обертати площину поляризованого променя в протилежні сторони.
Розрізняють D-амінокислоти і L-амінокислоти.

Фізичні і хімічні властивості оптичних ізомерів практично ідентичні, але ці речовини можуть істотно відрізнятися за своєю біологічною активностю та сумісністю з іншими природними сполуками.
Усі аміно­кислоти, синтезовані живими організмами — це L-амінокислоти. Із часом в організмі відбу­вається повільна рацемація (вирівнювання концентрацій L- та D-форм у розчині; у даному випадку — перетворення L-форми на D-форму).
Для 20 білкових (протеїногенних) α -амінокислот у біохімії широко використовують іс­торичні назви.
Назви деяких α-амінокислот походять від способу їх добування, фізико-хімічних властивостей та відбивають історію їх дослідження. Так, гліцин (від грецьк. glicos — «солодкий») — солодкий на смак, серин (від лат. serius — «шовковистий») — входить до складу білка фіброїну шовку,  тирозин (від грецьк. tyros —«сир») було виділено з сиру, а аспарагінову кислоту — з ростків рослини холодок (Asparagus officinalis) родини Asparagaceae.
Робота з таблицею (по черзі біля дошки, інші учні записують в зошити)
Доповнити пропуски в таблиці:
Амінокислоти, що входять до складу білків
Структурна формула
Історична назва
Систематична назва
?
гліцин
аміноетанова кислота
?
аланін
2-амінопропанова кислота
CH3-CH(CH3) -CH(NH2)-COOH
валін
?
CH3-CH(CH3)-CH2-CH(NH2)-COOH
лейцин
?
CH3- CH2-CH(CH3) -CH(NH2)-COOH
ізолейцин
?
?
серин
2-аміно-3-гідрокси-пропанова кислота
CH3-CH(ОH) -CH(NH2)-COOH
треонін
?
CH2(SH)-CH(NH2)-COOH
цистеїн
2-аміно-3-сульфаніл-пропанова кислота
HOOC-CH(NH2)-CH2-S-S-CH2-CH(NH2)-COOH
цистин
2-аміно-3-[(2-аміно-2-карбоксиетил) дисульфаніл] пропанова кислота
CH3-S-CH2-CH2-CH(NH2)-COOH
метіонін
2-аміно-4-(метил-сульфаніл)бутанова кислота
?
аспарагінова
кислота
2-амінобутандіова кислота
?
аспарагін
2,4-діаміно-4-оксобу-танова кислота
?
глутамінова
кислота
2-амінопентандіова кислота
?
глутамін
2,5-діаміно-5-оксобу-танова кислота
?
лізин
2,6-діаміногексанова кислота
C6H5-CH2-CH(NH2)-COOH
фенілаланін
?

3. Класифікація амінокислот
1. Робота з довідниками, складання опорного конспекту.
Амінокислоти відрізняються:
а) будовою карбонового ланцюга:
•     розгалужені, нерозгалужені;
•     насичені, ненасичені;
•      ациклічні, циклічні, ароматичні;
б)  наявністю і розміщенням характеристичних груп (гідроксиль­ної -ОН, сульфанільної -SН, метилсульфанільної -СН3S, дисульфідної -S-S-, амідної (пептидної) –CO-NH- тощо);
в)  співвідношенням кількості карбоксильних та аміногруп (які визначають рН речо­вини):
•     кислі (кількість карбоксильних більша за кількість аміногруп);
•     нейтральні (кількість карбоксильних дорівнює кількості аміногруп);
•     оснoвні (кількість карбоксильних менша за кількість аміногруп);
г) полярністю зв'язків бічних ланцюгів (полярні, неполярні);
д) замінністю для людського організму (замінні, незамінні);
е) за походженням ( природні, синтетичні).
Прийом «Ланцюжок»
2. Встановити відповідність між назвою амінокислоти і середовищем її розчину та пояснити чому:
1.     Лізин                                    а) лужне
2.     Гліцин                                  б) кисле
3.     Глутамінова кислота          в) нейтральне
4.     Глутамін
5.     Аспарагінова кислота
6.     Аспарагін
7.     Цистин
8.     Валін
Відповідь: а - 1, 4, 6; б - 3, 5; в – 2, 7, 8.
3. Встановити відповідність між назвою амінокислоти і полярністю її молекули та пояснити чому:
1.     Аспарагін                      а) неполярні
2.     Аланін                           б) полярні
3.     Цистеїн
4.     Валін
5.     Аспарагінова кислота
6.     Фенілаланін
7.     Лізин
8.     Метіонін
Відповідь: а – 2, 4, 6, 8;  б – 1, 3, 5, 7.
4. Незамінними амінокислотами для людини є вісім амінокислот: валін, ізолейцин, лейцин, лізин, метіонін, треонін, триптофан, фенілаланін. Пригадайте із курсу біології, чому їх називають незамінними. ( Незамінні амінокислоти не синтезуються в організмі людини, а можуть надходити лише з їжею).
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Самостійна робота в зошитах
Варіант 1
1.     Укажіть назву структурного ізомеру α-аміновалеріанової кислоти:
А) 2-амінопентанова кислота
Б) 2-аміно-2-метилбутанова кислота
В) 3-аміно-2-етилбутанова кислота
Г) 2-аміно-2-етилбутанова кислота.
Відповідь: б.
2.     Установіть відповідність між назвами речовин та їхніми формулами:
А) цистеїн                            1. CH3-CH(NH2)-COOH
Б) гліцин                              2. HO-CH2-CH(NH2)-COOH
В) аланін                             3. CH2(SH)-CH(NH2)-COOH
Г) серин                               4. NH2-CH2-COOH
                                               5. CH3-CH(CH3) -CH(NH2)-COOH
Відповідь: а-3; б-4; в-1; г-2.
3.     Установіть відповідність між назвами амінокислот та їх класифікацією:
А) лізин                              1. Замінна
Б) аланін                             2. Ароматична
В) валін                               3. Основна
Г) фенілаланін                    4. Розгалужена
                                             5. Синтетична
Відповідь: а-3; б-1; в- 4; г-2.
Варіант 2
1. Укажіть назву структурного ізомеру α-аміномасляної кислоти:
А) 2-амінобутанова кислота
Б) 2-аміно-2-метилпропанова кислота
В) 3-аміно-2-етилпропанова кислота
Г) 2-аміно-2-етилпропанова кислота.
Відповідь: б.
2.     Установіть відповідність між назвами речовин та їхніми формулами:
А) валін                           1. CH3-CH(NH2)-COOH
Б) лейцин                        2. C6H5-CH2-CH(NH2)-COOH
В) аланін                         3. CH2(SH)-CH(NH2)-COOH
Г) фенілаланін                4.  CH3-CH(CH3)-CH2-CH(NH2)-COOH 
                                         5. CH3-CH(CH3) -CH(NH2)-COOH
Відповідь: а-5; б-4; в-1; г-2.
3.     Установіть відповідність між назвами амінокислот та їх класифікацією:
А) лізин                        1. Замінна
Б) гліцин                      2. Ароматична
В) лейцин                    3. Основна
Г) фенілаланін            4. Розгалужена
                                     5. Синтетична
Відповідь: а-3; б-1; в- 4; г-2.
Взаємоперевірка в парах.
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.     Вивчити конспект.
2.     Повторити хімічні властивості карбонових кислот та амінів.
3.     Зобразити структурні формули амінокислот складу C4H9O2N (п’ять ізомерів ) і назвати їх.
4.     Розрахувати масову частку Сульфуру в цистеїні             (Відповідь: 26,4%)



Немає коментарів:

Дописати коментар