четвер, 15 січня 2015 р.

Урок "Властивості амінокислот. Пептиди. Пептидний звязок" ( 11 клас, профільний рівень)

ВЛАСТИВОСТІ АМІНОКИСЛОТ. ПЕПТИДИ. ПЕПТИДНИЙ ЗВ'ЯЗОК.
МЕТА:
навчальна: розглянути особливості фізичних та хімічних властивостей амінокислот, зумовлені поєднанням аміно- і карбоксильної груп; сформувати поняття про пептиди та пептидний зв'язок; розширити поняття про реакції поліконденсації на прикладі утворення пептидів;

розвивальна: розвивати вміння логічно мислити,порівнювати, аналізувати, робити висновки, застосовувати набуті знання для розв’язування вправ і задач;
виховна: формувати інтерес до вивчення хімії.
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.
ФОРМИ  РОБОТИ: фронтальна, індивідуальна, групова.
МЕТОДИ НАВЧАННЯ: словесні, пояснювально-ілюстративні, репродуктивні, частково-пошукові, практичні, інтерактивні.
ОБЛАДНАННЯ: довідники, роздатковий матеріал, таблиця з формулами амінокислот.
ДЕМОНСТРАЦІЯ 34. Доведення наявності функціональних груп у розчинах амінокислот.
РЕАКТИВИ І ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ДЕМОНСТРАЦІЇ: гліцин, хімічні склянки з водою, універсальний індикаторний папір.

ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЧАТКУ УРОКУ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Тест-контроль
1.     Укажіть які функціональні групи містять амінокислот:
А) аміно- і гідроксильну;
Б) аміно- і альдегідну;
В) нітро- і карбоксильну;
Г) аміно- і карбосильну
2. Укажіть скільки амінокислот приймають участь в біосинтезі білків живих організмів:
А) 10;
Б) 15;
В) 20;
Г) 30.
3. Укажіть які амінокислоти входять до складу природних білків і пептидів:
А) α-амінокислоти;
Б) β-амінокислоти;
В) γ-амінокислоти;
Г) α- і β-амінокислоти.
4. Укажіть як можна розпізнати водні розчини оцтової та амінокислот:
А) по реакції із купрум(ІІ) оксидом;
Б) по кольру;
В) по запаху;
Г) по зміні забарвлення індикатора.
5. Укажіть які види структурної ізомерії характерні для амінокислот:
А) карбонового скелета;
Б) положення карбоксильної групи;
В) положення аміногрупи;
Г) положення кратних зв’язків.
6. Укажіть яка із амінокислот не володіє оптичною ізомерією:
А) гліцин;
Б) аланін;
В) валін;
Г) лейцин.
7. Укажіть яка з амінокислот відноситься до замінних:
А) лізин;
Б) аланін;
В) треонін;
Г) метіонін.
8. Укажіть речовину, яка є ізомером 2-аміногексанової кислоти:
А) CH3-CH(NH2)-COOH;
Б) CH3-C(CH3)2-CH(NH2)-COOH;
В) CH3-CH(CH3)-CH(NH2)-COOH;
Г) C6H5-CH2-CH(NH2)-COOH.
9. Встановіть відповідність між формулами та назвами амінокислот:
Формула
Систематична назва
Історична назва
1)    CH3-CH(NH2)-COOH
А) 2-аміно-3-феніл-пропанова кислота
I)                  серин
2)    SH-CH2-CH(NH2)-COOH
Б) 2-амінопропанова кислота
II)               Феніл-аланін
3)    CH3-CH(CH3)-CH(NH2)-COOH
В) 2-аміно-3-гідро-ксипропанова кислота
III)            аланін
4)    HO-CH2-CH(NH2)-COOH
Г) 2-аміно-3-метил-бутанова кислота
IV)           валін
5)    H2N-CH2-COOH
Д) аміноетанова кислота
V)              цистеїн
6)    C6H5-CH2-CH(NH2)-COOH
Е) 2-аміно-3-тіопро-панова кислота
VI)           гліцин

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Перед вами гліцин. Розглянемо його зовнішній вигляд, запах, розчинність у воді.
Демонстрація кристалічної амінооцтової кислоти і розчинення її у воді.
Обговорення
-         Безбарвна кристалічна речовина, без запаху.
-         Добре розчинна у воді.
 Амінокислоти являють собою безбарвні кристалічні речовини з високими (вище 250 ° С) температурами плавлення, яке супроводжується розкладанням речовини. Амінокислоти добре розчинні у воді і нерозчинні в органічних розчинниках. Багато амінокислот володіють солодким смаком. Можуть бути гіркими або без смаку.
Перевіримо дію розчину на універсальний індикатор.
- Забарвлення індикатора не змінилося. Розчин амінооцтової кислоти має нейтральну реакцію.
- Чому? ( Амінокислоти володіють як кислотними, так і основними властивостями - амфотерні сполуки. Кислотна карбоксильна група і основна  аміногрупа  взаємно нейтралізують одна одну, утворюючи біполярні йони. Тому амінокислоти з однією карбоксильною групою і однією аміногрупою мають нейтральну реакцію).
Водні розчини амінокислот мають нейтральне, кисле або лужне середовище залежно від кількості функціональних груп.
-         Наведіть приклади амінокислот із різними середовищами розчинів (глутамінова та аспарагінова кислоти –кисле (дві групи –СООН); лізин, аспарагін, глутамін – лужне (дві групи –NH2); аланін, валін – нейтральне)
Отже, на сьогоднішньому уроці ми розглянемо особливості фізичних та хімічних властивостей амінокислот, зумовлені поєднанням аміно- та карбоксильної груп. Запис теми уроку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Хімічні властивості амінокислот
Давайте згадаємо теорію хімічної будови органічних сполук О. М. Бутлерова. (Учні згадують положення)
Одне із його положень:  за будовою органічних сполук можна передбачити їхні властивості, а за властивостями визначити будову.
-                     Чи можна передбачити за будовою, які хімічні властивості характерні для амінокислот? (Амінокислоти – амфотерні органічні сполуки, тому для них характерні кислотно-основні властивості).
Робота в групах з довідниками
Група  1. Реакції карбоксильної групи (написати рівняння реакцій взаємодії гліцину)
1.     З активними металами
2.     З основними і амфотерними оксидами
3.     З лугами
4.     З солями слабших кислот
5.     Зі спиртами
Група 2. Реакції аміногрупи та з одночасною участю карбоксильної та аміногрупи
1.     З кислотами  (для гліцину )
2.     Поліконденсація з утворенням пептидів (гліцин і аланін). Пептидний зв'язок.
3.     Утворення лактамів (на прикладі 6-аміногексанової кислоти)
Групи опрацьовують завдання і учні записують рівняння на дошці (з коментарем).
V. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Прийом «Снігова куля»
1. Складіть рівняння реакцій за наведеними нижче напівсхемами. Укажіть тип реакції і дайте назви речовинам:
А) H2N-(CH2)2-COOH + HCl
Б) NH2-(CH2)4-COOH + NH2-CH2-COOH
В) H2N-CH2-CH2-COOH + C2H5OH
Г) H2N-(CH2)2-COOH + KOH
Д) CH3-CH(NH2)-COOH + CaO →
Е) H2N-CH2-CH2-COOH + H2SO4
Є) NH2-(CH2)4-COOH + Na →
Ж) CH3-CH(NH2)-COOH + H2N-(CH2)2-COOH →
З) H2N-CH2-CH2-COOH + Na2CO3
К) HS-CH2-CH(NH2)-COOH + NH2-CH2-COOH + CH3-CH(NH2)-COOH
2. Розв’яжіть задачу (на вибір)
Рівень 1
Обчисліть масу солі, яка утворилась внаслідок взаємодії аланіну масою 22, 25 г із хлоридною кислотою. (Відповідь: 31,375 г).
Рівень 2
Обчисліть масу розчину калій гідроксиду з масовою часткою лугу 20%, який необхідно використати для нейтралізації 7,5 г гліцину. (Відповідь: 28 г)
Рівень 3
До водного розчину амінооцтової кислоти із вмістом кислоти 1,2 моль долили 200 г розчину натрій гідроксиду з масовою часткою лугу 0,4. Обчисліть масу солі, що утворилася. (Відповідь: 116,4 г).
Рівень 4
Обчисліть масу метилового естеру гліцину, що утворився внаслідок взаємодії гліцину масою 45 г та метанолу масою 22,4 г, якщо масова частка виходу естеру становить 98%.(Відповідь:  52,3 г).
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.                Вивчити тему.
2.                Розв’язати задачу. Визначте формулу естеру аміноацетатної кислоти, масова частка Нітрогену в якому становить 10,69%. Укажіть загальну кількість атомів у молекулі цього естеру. (Відповідь: 22).
3.                Підготувати інформацію про особливості та значення амінокислот.






Немає коментарів:

Дописати коментар